Güvenlik Görevlisi Olma Şartları: Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Güvenlik görevlisi şartları dediğimizde iki farklı kategori üzerinden yoğunlaşan şartlar aklınıza gelmelidir. Çünkü eğitimlerimiz kapsamında silahlı güvenlik görevlisi olmak için veya silahsız güvenlik görevlisi olmak için sertifika edinebilirsiniz. Bu kapsamda ortak temel şartların haricinde eğitim kategorilerine göre değişen şartları da sağlamanız gerekir. Bu konuda geniş bilgiyi sizlere sunarak hayallerinizdeki mesleğe giden yolda yanınızda yer alıyoruz.

 

 

Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Neler?

Özel güvenlik görevlisi olma şartları hakkında detaylı bilgileri şu şekilde sıralarız:

 

 • TC vatandaşı olmak,
 • Eğitim düzeyinin en az ortaokul seviyesinde olması,
 • Silahlı ve silahsız özel güvenlik eğitimi almak için gerekli yaş sınırında yaşa sahip olma,
 • Eğitime veya mesleği gerçekleştirmeye engel olan herhangi bir sağlık sorununa ve bulaşıcı hastalığa sahip olmama,
 • Özel güvenlik sertifikası vermekle yetkili kuruluştan eğitim lama ve eğitimini başarı ile tamamlama,
 • Eğitim ardından katılım sağlanan yazılı sınavdan en az 60 puan alma,
 • Herhangi bir suça bağlı olarak 6 ayı geçen hapis cezası almamış olma,
 • Minimum 19 yaşından gün almış olma,

Listelediğimiz ilgili güvenlik görevlisi olma şartı maddelerine uygunluk taşıyanlar, özel güvenlik görevlisi eğitimimize katılım gerçekleştirerek, hayallerinde yer alan mesleği yapmak için sertifika edinebilirler. AKL Vip Güvenlik olarak, güvenlik görevlisi eğitimimizde meslek yaşantısına dair uygulamaları ve gerekli bilgileri içeren eğitim müfredatını sizlere sunarak, sınavlardan başarıyla geçebilmenizi sağlayarak donanımı sizlere kazandırıyoruz. Sınavda elde ettiğiniz başarı ardından ise ilgili kurum kadrolarına başvuru gerçekleştirebilmenizi sağlayan sertifikalarınızı sizlere sunuyoruz.

 

Koruma Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

 

Koruma Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Neler?

Koruma güvenlik görevlisi olmak için ilk olarak özel güvenlik görevlisi olma şartlarının tününü sağlamanız gerekir. Ardından bu kategori ile ilgili bir eğitim alma şartını sağlamalısınız. Çünkü koruma güvenlik görevlisi eğitimlerimizde, bir kişinin yakın takiple, seyahatte ve evinde nasıl korunması gerektiğini detaylı olarak sizlere anlatıyoruz. Bu kapsamda sadece bir kişiyi sürekli olarak hayati risklerden koruma ve temel ilk yardımın nasıl yapılacağı hususlarında donanımlı ve bilgili hale gelmenizi sağlıyoruz.

Koruma güvenlik görevlisi olmak için en az 19 yaşından gün alma, TC vatandaşı olma, heyet raporu ile koruma güvenlik görevlisi olmaya uygunluğu kanıtlama şartlarına sahip olmanız gerekir. Ardından bu kategorideki eğitim sürecimize katılarak, eğitim süresindeki sınavdan 60 puan alabilmeniz gerekiyor. Sınavda başarı sağlamanız halinde sertifikalarınız sizlere sunuyor ve mesleğe donanımlı şekilde atılabilmenizi sağlıyoruz. Koruma güvenlik görevlisi olmak ve eğitimini almak için güvenlik görevlisi boy kilo şartları açısından her hangi bir uygulama olmadığını da bilmeniz gerekir. Daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, güvenlik görevlisi nasıl olunur isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

Bayan Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Neler?

Kadın güvenlik görevlisi şartları ve erkek güvenlik görevlisi olma şartları arasında her hangi bir fark bulunmaz. 19 yaşından gün alan, TC vatandaşı olan, heyet raporu ile “özel güvenlik görevlisi olmaya uygundur.“ onayını alan kadınlar, eğitim sürecimize dahil olarak, ÖGG olmak için ilgili sürece giriş sağlayabilirler.

Özel güvenlik görevlisi olma şartları arasından en önemli olan eğitim sürecini başarı ile tamamlama ve yazılı sınavdan minimum 60 puan alma şartları ise kadınlar için de geçerlidir. Güvenlik cihazlarının kullanımından, topluluk kontrolüne kadar her konuna verdiğimiz eğitim kurlarımız ardından sınav aşamasında 60 puanı alan bayan adaylarımız, sertifikalarını edinerek hayallerindeki mesleğe adın atma şansını ede ederler.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, bayan güvenlik görevlisi nasıl olunur isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

 

Silahlı Güvenlik Görevlisi Olma Şartı Neler?

Silahlı güvenlik görevlisi şartları hakkında sizlere sunacağımız detaylar şunlardır:

 

 • Kadın ve erkek aylar fark etmeksizin 22 yaşından gün alma,
 • Herhangi bir sebep ile 1 yıldan fazla hapis cezası alamış olma,
 • Heyet raporu vermeye yetkili devlet hastanelerinden, “güvenlik görevlisi olmaya uygundur.“ ifadeli raporu edinme,
 • Vücut ve akıl sağlığının yerinde olması,
 • TC vatandaşı olmak, bankada çalışılacak ise o banka ile yanı ilde şkamet etmek,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • En az Ortaokul veya lise mezunu olmak,

Bu silahlı güvenlik görevlisi olma şartları sağlanıyorsa, kişi silahlı özel güvenlik eğitimine katılım sağlayarak, sertifika edinme şartını da eğitim ardından elde edebilir. Bu konuda sizlere destek sunarak silahlı güvenlik görevlisi eğitimi alanında da hizmet sunuyor, uygulamalı atış eğitimi ile söz konusu deneyimi kazanabilmenizi sağlıyoruz. Silahlı güvenlik görevlisi eğitimimizde ilk yardımdan savunmaya kadar her alanda temel eğitimi, ardından uygulamalı atış eğitimlerini vererek, sınav değerlendirmesi ardından sertifikalarınızı sunuyoruz.

 

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Sertifika Şartı Nedir?

Özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız silahlı veya silahsız özel güvenlik görevlisi eğiti ardından sertifikanızı edinmeniz gerekir. Bu sertifikayı ise yazılı sınavdan en az 60 puan alarak alabilmeniz mümkündür. Eğer katıldığını eğitim silahlı özel güvenlik görevlisi olmak üzerineyse ayrıca uygulamalı atış sınavından da minimum 50 puan almanız şarttır.

Bu sınav sürecini başarıyla geride bırakmak için ise aldığınız eğitimde deneyimli, uzman bir ekipten bilgileri edinebilmeniz son derece önemlidir. AKL Vip Güvenlik olarak bizler, hem uygulama atış eğitiminde hem de temel ÖGG eğitimlerinde gerekli olan her konu hakkında çalışma hayatında verimini alabileceğiniz bilgileri sizlere kazandırıyoruz. Sizleri sınav zamanına kadar en donanımlı şekle getirerek, bu süreci rahat bir şekilde geçirebilmeniz bizim en nemli hedefimizdir. Sınavlarımız ardından ise özel güvenlik sertifikalarınızı sizlere teslim ederek, mutluluğunuz paylaşıyoruz.

 

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Boy Kilo Şartı Var mı?

Güvenlik görevlisi alımı şartları hakkında bilgi verirken belirli bir boy ve kilo oranı hakkında şart koyulmadığını ifade edebiliriz. Bu meslekte ve eğitime başlangıçta önemli olan mesleğe engel olabilecek bir rahatsızlığa sahip olmamanızdır. Fit bir vücuda sahip olmanız şart değildir. Ancak obezte probleminiz ileri seviyede ise ve heyet raporunda kilonun mesleğe engel olabileceği belirtiliyorsa, eğitim sürecinden de yararlanabilmeniz mümkün değildir.

Güvenlik görevlisi şartları aynı zamanda eğitim sürecine adım attığınızda uyum sağlamanız gereken şartlardır. 19 yaşından gün almışsanız ve diğer tüm şartlara uygunluk taşıyorsanız, AKL Vip Güvenli olarak verdiğimiz, ÖGG sertifikası edinebileceğini eğitim hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 

Güvenlik Görevlisi Olmak için Eğitim Şartları Neler?

Güvenlik görevlisi olmanın şartları sadece başvuru sürecine ilişkin değildir. Alınan eğitiminde belirli prosedürlere uygun olması gerekir. Güvenlik görevlisi olmak için katılım sağlayacağınız bir eğitimde olması gerekenleri ise şu şekilde sıralayabilirsiz:

 

 • Kendini koruma,
 • Genel kolluk ile iletişim kurma,
 • Doğal afetlerde topluluk yönetimi,
 • Güvenlik sistemlerini ve cihazlarını kullanma,
 • Kişiyi koruma,
 • Silahlı eğitimde doğru atışı öğrenme,
 • Temel ilkyardım gerçekleştirme,
 • Etkili iletişin kurma ve kan etme,
 • Beklenmedik saldırılarda silah kullanımı,
 • Kişisel ve hukuki haklara yönelik bilgileri öğrenme,
 • Güvenlik tedbirlerini alma,

Tüm bu konularda bilgi veren ve donanımı yükselten bir ÖGG eğitiminin alınması, özel güvenlik görevlisi olabilmenin temel şartları arasında yer alır. Biz, tüm bu eğitim kurlarını içeren, sertifika verme yetkisini öne aldığımız bir eğitimi sizlere sunuyoruz.

Silahsız güvenlik görevlisi olma şartları açısından uygunluğu sağlayan uygulamalı atış kurunu içermeyen bir eğitimi bizlerden alabilirsiniz. Eğer banka silahlı güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız, uygulamalı atış eğitimi sunduğumuz ÖGG sertifikalı eğitim hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Sizlere her konuda destek sağlayarak, hayallerinizdeki mesleğe ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

 

Özel Güvenlik Görevlisinin Sorumluluklarını Yerine Getirme Şartı

Tüm şartları sağlayarak özel güvenlik görevlisi olmanız halimde mesleğinizde başarıyı elde edebilmek için ise belirli görev sorumluluklarını, şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Bu sorumluluklar:

 

 • Korunan kurma saldırı olması halinde ilgili müdahaleyi yapma,
 • Doğal afetlerde kurum topluluğunu yönetme, gerekirse dışarı çıkarma,
 • Kurumun ve kurum çalışanlarını her daim güvenliklerini sağlama,
 • Güvenlik ekipmanlarını ve cihazlarını doğru kullanma, kamera monitörlerini izleme inceleme,
 • Kuruma gelen paketlerin güvenliğini kontrol erme ve içeri alma,
 • İşyerine çıkan ve giren misafirleri kontrol etme, kayıtlarını tutmak,
 • Güvenliği yükseltmek için gereken ekipmanları listelemek ve yönetime sunmak,
 • Silahlı bir saldırı halinde silahı gerekli şekilde kullanma,
 • Silahı iş yeri ve iş saatleri haricinde günlük yaşamda kullanmama, taşımama,

Kadın ve erkek fark etmeksizin otel, okul, alışveriş merkezi, site, şirket, banka güvenlik görevlisi olma şartları açısından uygunluğu olan ve mesleğini yapan güvenlik görevlileri, bu görev şartlarını da uymalıdırlar.

Sizlere verdiğimiz eğitim çerçevesinde bu görev ve sorumlulukları yerine getirebilecek bir yapıya ve bilgi kapasitesine ulaşabilmenizi sağlıyoruz. Amacımız sizi mesleki yaşantınıza hazırlamak ve buna hazır olduğunuzu ifade eden resmi geçerliliği olan sertifikayı sizlere kazandırmaktır. Bu kapsamda mesleki yaşantınızda da sorumluluklarınızı yerine getirmekte zorlanmaz ve hayallerinizdeki meslek için ilgili kadrolara rahatlıkla başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Bu yolda sizlere eşlik ederken temel eğitimlerden, uygulamalı atış eğitimlerine kadar her alanda detayları sunuyor, silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi sertifikalarını edinebilmenizi sağlıyoruz.