İŞ BAŞVURUSU
+90 850 840 71 777/24 Hizmet Garantisi
Okul Güvenliği Hizmeti

Okul Güvenliği Hizmeti

Özel veya devlet okullarında dikkat edilmesi gereken en önemli hizmet okul güvenliği hizmeti ihtiyacıdır. Okulların güvenlik ihtiyacı asıl sunduğu hizmet olan eğitimden sonraki en önemli husustur. Günümüzde ana sınıfından başlayan ve üniversite diploması ile son bulan eğitim hayatı boyunca tüm okullarda güvenlik ihtiyacı bulunur. Bu ihtiyaçlar okullara göreve bulundukları bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Bazı okulların konumu güvenlik ihtiyacını üst seviyede olmasını gerekli kılabiliyor. Yine bazı okullarda öğrencilerin yaşlarının küçük olması veya birbirlerine zıt karakterde öğrencilerin olması güvenlik ihtiyacını daha fazla gerektirebilir.

Ana Okulları Okul Güvenliği Hizmeti

Ana okullar küçük çocukları okul hayatına alıştırma evresinin yaşandığı yerlerdir. Bu kurumlar eğitimden çok çocukları oyunlar oynatarak uzun bir yolculuk olan okul hayatına alıştırır. Bu kurumlarda en büyük güvenlik sorunu çocukların daha alışmadığı okullarda durmak istememeleri ve çocukları ebeveynlerine bizzat teslim edilmesidir. Bu okullarda çalışan güvenlik personelleri ve bakıcı annelik yapan personeller çocukları bizzat ebeveynlerine teslim eder.

Okulda geçirdikleri süre içinde de can güvenliğini tehlikeye atabilecek tüm olumsuzluklar güvenlik personeli ve bakıcı anneler tarafından ortadan kaldırılır. Tüm okullarda olduğu gibi bu okulda da kamera sistemi olması gereken en önemli güvenlik sistemidir. Ana sınıfı faaliyeti gösteren birçok okulda velilere verilen şifre ile uzaktan çocuklarını kontrol etme fırsatı verir. Bu sayede veliler okul güvenliği konusunda gönül rahatlığı ile çocuklarını bu kurumlara bırakabiliyorlar.

Üniversite Okul Güvenliği Hizmeti

Yıllarca süren birçok aşama ve sınavlardan geçen öğrencilerin öğrencilik hayatındaki son aşama olan üniversite eğitimi, aynı zamanda en büyük eğitimin alındığı kurumlardır. Çoğu öğrencinin ailesinden uzakta okuduğu üniversite sayesinde öğrenciler kendi ayakları üzerinde durması da öğreniyor.

Onlarca farklı şehirden binlerce öğrencinin aynı kampüste toplanması büyük bir güvenlik ihtiyacını da doğuruyor. Öğrenciler arasında en büyük kavgaların ve dışarıdan müdahalelerin en fazla olduğu bu eğitim kurumların en büyük problemi de güvenlik sorunudur. Bu sorunu en aza indirmek için kampüsün büyüklüğüne ve öğrenci sayısına göre çok sayıda güvenlik personeli çalışır.

Üniversitelerde Kampüs Güvenliği

Üniversitelerde güvenlik işlemi kampüs girişinde başlar. Kampüs girişinde güvenlik kameraları eşliğinde birçok güvenlik personeli bulunur. Bu personeller kampüse girişte herkesi kontrol ederek kampüse alır. Kampüste olmaması gereken kişiler bu personeller tarafından içeri alınmaz. Ayrıca araç tanıma sistemleri ile kampüse girişler kontrol altına alınıyor.

Kampüste görev yapan diğer güvenlik görevlileri kampüs içini ve okulları sürekli olarak kontrol altında tutar. Bu görevlilerden bazıları kamera kayıtlarını sürekli olarak takip eder ve oluşabilecek güvenlik risklerinde anında müdahale edilmesini sağlar. Kampüste görevli onlarca güvenlik personeli telsiz cihazları ile sürekli iletişim halinde olurlar.

Okul Güvenliğinde Olması Gerekenler

Günümüzde güvenlik yaşantımız için en önemli etmendir. Hemen hemen her alanda güvenlik en üst seviye de tutuluyor. Bunların başında da geleceğimizi teşkil eden çocuklarımızın eğitim ve öğretim gördükleri okullar geliyor. Okullarda alınacak güvenlik tedbirleri olarak deprem riskini en aza indirmek için okulun temelini en sağlam şekilde yapılması gerekiyor. Okullara dask raporu alınarak depreme dayanıklılığı ölçülür. Okullarda alınması gereken bir başka güvenlik tedbiri de olası bir yangına karşı alınacak tedbirdir.

Okulun her katına ve koyulabilecek her yere yangın tüplerini koymak gerekiyor. Olası bir depremde ve olası bir yangında okulun kademeli olarak boşaltılması alınacak acil eylem planlarında yer alır. Bu acil eylem planı okulda çalışan her personele anlatılmalı ve oluşabilecek riskli durumlarda devreye koyulmalıdır. Bunların yanı sıra okullarda merdivenler de alınacak tedbirler arasında olmalıdır. Merdiven boşluğuna demir parmaklık koyularak çocukların merdiven boşluğuna düşmeleri engellenmiş olacaktır.

Okul güvenliğinde alınması gereken en önemli tedbir ise güvenlik personeli almak olacaktır. Günümüzde daha çok okul güvenliği firmaları tarafından sağlanan bu personeller okullarda oluşabilecek tüm risklere ve olaylara anında müdahale ederek okulun güvenliğini sağlar.

Okul Yönetiminin Alması Gereken Güvenlik Tedbirleri

Okul yönetimi güvenli bir şekilde eğitimin devam etmesini sağlamakla yükümlü ve eğitimi engelleyici tüm önlemleri almakla yetkilidir. Bu amaçlara bazen büyük bütçeler harcayarak ulaşırlar. Okul yönetiminin alması gereken bazı güvenlik tedbirleri bulunur.

Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Okul yönetimi okulun fiziki şartlarına göre okul güvenlik personeli bulundurmalıdır.
 • Okul yönetimi öğrencilerin sağlığı için oluşabilecek yaralamalı kazaların önüne geçecek tedbirler almalıdır.
 • Okulda iyi ve etkili bir güvenlik kamera sistemi kurmalıdır.
 • Akşam saatlerinde ve okulların boş olduğu hafta sonları için alarm istemleri kurulmalıdır.
 • Okul yönetimi bu önlemlerle sürekli ve sağlıklı bir eğitimin yürümesini amaçlar.

Okul Güvenliğini Sağlayacak Personellerde Olması Gereken Özellikler

Okul güvenliğini sağlamada en etkili yöntem olan okul özel güvenlik personellerinde olması gereken bazı özellikler bulunur.

Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Güvenlik personeli eğitim kurumlarının yapısına uygun bir personel olmalıdır.
 • Güvenlik personeli okul yönetimi, okul personeli ve öğrenciler ile iletişimi güçlü olmalıdır.
 • Güvenlik personeli okulu zamanında açarak oluşabilecek tüm riskleri ortadan kaldırmalıdır.
 • Kurumda bulunan kameraları sürekli kontrol ederek oluşabilecek olaylara karşı tedbirini almalıdır.
 • Okul dışında güvenlik riski oluşturabilecek her türlü faktörü Emniyet Müdürlüğüne bildirmelidir.
 • Eğitim bittikten ve okul boşaldıktan sonra kapı ve pencereler dikkatle kontrol edilmeli ve açık kalan yerler kapatmalıdır.
 • Okullarda çalışan güvenlik personelinin en büyük amacı olan eğitimin güvenli bir ortamda devam etmesini sağlamak için yukarıda sayılan görevlerini iyi bir şekilde yerine getirmekle yükümlüdür.

Güvenlik Personellerinin Yetki ve Sorumlulukları

Okullarda güvenli bir eğitimin yapılması için çalıştırılan güvenlik personellerinin uygulaması gereken yetki ve sorumlulukları bulunur. Okul güvenlik görevlisi kendi yetki alanları dahilinde oluşabilecek güvenlik risklerini ortadan kaldırmakta yetkili ve sorumludur. Fakat kendi yetki alanları dahilinde olmayan fakat güvenliği riske edebilecek tüm unsurları yönetime bildirmeleri gerekiyor. Özellikle okulun fiziki şartlarından dolayı oluşabilecek riskleri tespit ederek yönetime rapor sunmalıdır.

Okul Güvenlik Personeli ve Emniyet Müdürlüğü İletişimi

Okullarda ve diğer kurumlarda çalışan tüm güvenlik personelleri kurumlara olduğu kadar emniyet müdürlüğüne de bağlı çalışırlar. Emniyet müdürlükleri bu personelleri sürekli olarak kontrol altında tutar ve oluşabilecek olaylarda rapor ister.

Okullarda Güvenlik Kameraları

Okulların güvenliği için mutlaka olması gereken kamera sisteminde olması gereken bazı özellikler şunlardır;

 • Kameraların kurulumu yapılırken kör nokta kalmayacak şekilde planlanmalıdır.
 • Kameraların çözünürlüğü yüksek olmalıdır.
 • Kameralar sınıf dışındaki her yere hakim olmalıdır.
 • Kameralar okul çevresini de kontrol altında tutmalıdır.
 • Kameralar günün 24 saati kayıt almalı ve bu görüntüler internet ortamına aktarılmalıdır.

Bu özelliklerde kurulan kamera sistemi sayesinde okullarda daha güvenli eğitim verilebilir.

Okul Güvenliğinde Kamera Kayıt Cihazı

Okullardaki kameraların bağlı olduğu kayıt cihazının kapasitesi yüksek olmalıdır. Ayrıca bu sistem internet üzerinden de bağlanabilen bir sistem olması okul yönetiminin kontrolü açısından önemlidir. Kamera sayısına göre kanal sayısı olmalı ve kaliteli kayıt almalıdır.

Okullarda Güvenlik Alarm Sistemi

Okullarda kimsenin olmadığı zamanlar ve güvenlik personelinin en az olduğu zamanlar en riskli olduğu zamanlardır. Hırsızlık olaylarının en yoğun yaşandığı bu günlerde bazen güvenlik personelleri ve güvenlik kameraları yeterli olmayabiliyor. Bu durumda daha etkili yöntem olan alarm sistemi kullanılabilir. Bu sayede dışarıdan gelebilecek tüm tehditler en aza indirilir. Alarm sistemi okula girilebilecek yerler olan kapı ve pencerelere kurulur. Herkes çıktıktan sonra devreye konularak kamera sistemi ve güvenlik personeli ile birlikte maksimum güvenlik sağlanmış olur.

Okulların Çevresinin Kontrol Altında Tutulması

Okullarda oluşabilecek güvenlik riskleri içeriden olduğu kadar dışarıdan da kaynaklanabilir. Bunun için okul çevresinde de oluşabilecek tüm okul çevresi güvenliği önlemleri alınarak emniyet müdürlüğü ile sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

Sizler de gönlünüzü ferah tutmak ve işinizden başka hiçbir şeyi düşünmemek istiyorsanız, hemen şimdi köklü Ankara güvenlik firmalarından olan AKL VIP Güvenlik ile tanışabilirsiniz!